Nanopostřiky ve školách
Zástupci Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě, VŠB – Technické univerzity Ostrava, Ostravské univerzity a Státního zdravotního ústavu jednoznačně nedoporučují aplikaci nástřiku nanočástic oxidu titaničitého ve školách, v mateřských školách a ve všech dalších prostorách, kde lze předpokládat dlouhodobější výskyt této nejvnímavější populační skupiny. Zároveň doporučují regulovat používání těchto technologií ve vnitřním prostředí.
Oxid titaničitý (TiO2) ve formě nanočástic je aktivní materiál vyžadující pro průběh fotokatalýzy excitaci UV zářením. Té ale při použití čistého TiO2 nelze dosáhnout působením viditelného světla v interiéru. Vyžadovalo by to nanočástice dopovat dalšími prvky nebo zajistit osvit umělým zdrojem UV záření, což se pro školní, předškolní a v podstatě pro jakákoliv zařízení s přítomností osob rozhodně nedoporučuje. Účinnost fotokatalytického procesu závisí i na mnoha dalších faktorech, např. významné roli mikroklimatických podmínek (tlak, teplota).
Dalším aspektem účinnosti dané aplikace je nejasnost, jak může přítomnost nanočástic TiO2 na površích ve školách a školkách snížit šíření respiračního onemocnění, které se zcela minimálně šíří nepřímým kontaktem s kontaminovanými povrchy. Primárním zdrojem jsou přítomné osoby a k nákaze dochází následkem inhalační expozice.
Použití nástřiku nanočásticemi TiO2 a jeho nanoformy není doposud v ČR nijak regulováno. Pro vyhodnocení rizik z dlouhodobé expozice není zdaleka dostatečné množství podkladů. Dětská populace je přitom jednou z nejvnímavějších skupin, která je náchylnější k možnému vzniku chronických onemocnění. Navíc se u dětí imunitní systém teprve rozvíjí a vytváří. V případě prokázání příčinné souvislosti s negativními zdravotními dopady bude nutné používání některých sloučenin v nanoformě omezit nebo zakázat.
Aktuality
Termíny pro letošní zpracování vzorku včetně protokolů
Pozvánka na konferenci
Konzultační den NRL pro klinickou mykologii 30.1.2024, Praha
World AIDS week
Ostravské organizace působící na poli prevence HIV/AIDS spojí tradičně své síly, a uspořádají ve dvou po sobě jdoucích listopadových středách, při příležitosti WORLD AIDS DAY sérii akcí.
Nová mapová aplikace SHM 2022
Na Geoportálu MZ ČR byla zveřejněna nová mapová aplikace SHM 2022.
Pozvánka na konferenci
Slezské dny preventivní medicíny
Zobrazit všechny aktuality